Az új esztendő új regionális vízellátást hoz
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2012. December 30.
A Magyar Honvédség (MH) – a kormányzat által elrendelt feladatot végrehajtva – Karácsony napján betelepült az önkormányzati tulajdonú Csongrádi Közmű Szolgáltató Kft. székhelyére, s megkezdte a „Vízforrás 2013” elnevezésű feladat végrehajtásához szükséges egyes berendezések üzembe helyezését. A város polgármesterét, Kőrösi Tibort az ünnepi hosszú hétvége előtti utolsó munkanapon a honvédség értesítette. Egyelőre egyetlen városvezető sem tud arról semmit, hogy a felmerülő költségeket mikor és hogyan térítik meg. Mindenesetre a szolgáltatónál a víz- és az áramfogyasztást külön mérőórával mérik, s a nagytömegű járművek által okozott esetleges károkat is regisztrálják. A polgármester érdeklődésünkre azt mondta, hogy a magyar nemzet közös ügyéről van szó, ezért a víztermelés egy részét azonnal a honvédség rendelkezésére bocsátották. Az MH a napi vízellátási feladatellátást január elsején reggel 6 órakor kezdi.
Mint az ünnepek idején megírtuk, azon magyarországi településeken, ahol az Európai Bizottság által megszabott koncentrációnál – vagyis a szakértők által vitatott, mégis károsnak minősített határértéknél – magasabb a vezetékes ivóvíz arzéntartalma, mindaddig a Magyar Honvédség biztosítja az egészséges ivóvízhez jutás lehetőségét, amíg a településeken el nem készülnek az arzén-mentesítésre alkalmas tisztítóművek.
A különösen költséges arzén-mentesítési eljárás bevezetését az érintett települések önkormányzatai önerőből képtelenek felvállalni, ezért a beruházásokat állami és uniós pénzből fedezik, de a berendezések telepítését így is csak 2013. első harmadában kezdik meg. Az arzénmentes ivóvizet addig zacskózva, illetve tartálykocsikban szállítják a településekre. A Dél-Alföld egyik legjobb ivóvizével rendelkező Csongrád város egyik legjobb mélyfúrású kútját – mely a Csongrádi Közmű Szolgáltató Kft. székhelyén, a víztorony mellett található – veszi igénybe a honvédség.
Az átmeneti ellátásra országosan kijelölt hat víznyerő bázishely közül az egyik legmeghatározóbbnak számító Csongrádon december 27-én országos sajtótájékoztatót tartott Domján László vezérőrnagy, a MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka:
Videó: Révész Gábor
A közműcég Erzsébet utcai székhelyére telepített négy darab, magyar fejlesztésű és gyártású (TTR 18-as típusú) konténeres vízcsomagoló berendezés naponta kilencvenhat köbméter vizet használ fel. Emellett Csongrádról hét darab egy köbméteres vízutánfutóval és két darab nyolc köbméteres tartályos teherautóval is szállítják az ivóvizet. Az összes napi vízfogyasztás – a honvédek által a munkavégzés során egyéb célra elhasznált vízzel együtt – így is legfeljebb csak napi százötven köbmétert ér el, ami még a nyári kánikulában sem okozhat a helyi vízellátásban fennakadást, hiszen a csongrádi tizenkét kutas vízellátó rendszer napi tizenegyezer-kétszáz köbméter termelésére képes, s – az utóbbi években – még kitartó kánikulában a legmelegebb napon se fogyott ötezer köbméter ivóvíz.
A Szentes, Hódmezővásárhely és Makó járási központokban, s az azokhoz tartozó kistelepüléseken helyben meghatározott és meghirdetett módon osztják majd a csongrádi zacskós és a tartályos vizet. (Az országos – január elsejétől érvényes, de még pontosítás alatt álló – honvédségi vízellátási adatok ide kattintva letölthetők.)
A Csongrádi Közmű Szolgáltató Kft.-nél felmerülő költségek megtérítéséről a tulajdonos egyelőre még semmit nem tud. A polgármester azonban nem aggódik, az internetes naplójában e témáról többek között a következőket írta:
„A csongrádi kutak erre a célra adott vízmennyiségét mérjük, csakúgy mint a felhasznált energiát és minden egyéb ráfordított költséget. Persze azonnal felmerült a kérdés, mikor és mennyit fizetnek a csongrádi vízért? Erre még nincs válasz. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy ha lehetőségünk van rá, ilyen létfontosságú kérdésekben segítenünk kell, sőt kötelességünk segíteni. Másrészt segítség esetén nem az az első gondolat, hogy mikor kapunk érte pénzt. Főképp úgy, hogy egy héttel korábban épp városunk jutott állami segítséghez, 79 millió 152 ezer forint vissza nem térítendő támogatás formájában. Ekkor a teljes összeget megkaptuk, amit igényeltünk. Azt sem feledhetjük, hogy voltak, lehetnek olyan helyzetek, amikor éppen mi szorultunk segítségre. És a legtöbbet éppen a katonák segítették. Mindannyian emlékszünk még az árvízi védekezés rendkívül nehéz napjaira. Ezért is igyekeztünk honvédeink elszállásolását minél komfortosabbá tenni, a lehetőségekhez képest kényelmes körülményeket kialakítani.”
A témával előzetesen a Csongrádi Közmű Szolgáltató Kft. tulajdonosi jogait gyakorló Csongrád Város Önkormányzata Képviselő-testülete nem foglalkozott, s a székhely és a szolgáltatás részleges igénybe vételéről előzetesen (december 22-ét megelőzően) a testület tagjai még alapinformációkat sem tudtak.
(A köztulajdonú terület tulajdonosi hozzájárulás nélküli részleges honvédségi elfoglalásával szerkesztőségünk nem kíván foglalkozni. Erről – s sok más „kétharmados egyenruhás lépésről” – a politikusokat 2014-ben újraválogató választópolgárok minden bizonnyal megfelelőképpen döntenek majd. – a szerk.)
Fotók: Révész Gábor
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.