Regionális vízellátó bázist létesítenek
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2012. December 26.
Karácsony napján járt le az a határidő, melyet az Európai Bizottság határozata alapján Magyarország az Európai Uniótól kapott arra, hogy az ivóvízellátás során teljesítse a vízben lévő arzén maximális mennyiségére vonatkozó szigorú követelményeket. A honvédség a Csongrádi Közmű Szolgáltató Kft. Erzsébet utcai székhelyére már telepíti a vízzacskózó berendezést. A helyszínen csütörtök délelőtt országos sajtótájékoztatón mutatja be a vízellátási elképzeléseket Domján László vezérőrnagy, a MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka. Arról egyelőre nincs információnk, hogy a kizárólag a helyi önkormányzat tulajdonában lévő cég mennyit kap majd az ingatlan részleges használatáért, valamint a felhasználásra kerülő kiváló csongrádi ivóvízért. A pénzügyi vonatkozásokról megkérdeztük a város polgármesterét is, de erről szerda este még Kőrösi Tibor sem tudott részletes információkat. Az ügyben a tulajdonos egyelőre semmilyen határozatot nem hozott, ezért az is érdekes felvetés lehet még, miként kerülhet egy katonák által végzett feladatellátás egy köztulajdonban lévő polgári létesítménybe, főként úgy, hogy ahhoz a tulajdonos még nem adta a hozzájárulását.
A jövő évben a MH százhuszonhárom település háromszáznegyvenezer lakosát segíti hozzájutni az aktuális uniós vezetés által egészségesnek ítélt összetevőkkel rendelkező ivóvízhez. A kormány döntésének megfelelően a honvédség – a Székesfehérváron található MH Összhaderőnemi Parancsnokság irányítása mellett – „katonai képességeivel” járul hozzá a lakosság egészséges ivóvízellátásához – olvasható az MTI-nek december 25-én küldött MH-közleményben. Ahhoz, hogy a feladatot januárban el tudják kezdeni, december 31-ig áttelepítenek kétszázötven katonát, hogy felkészítsék az ivóvízellátásba bevont kétszáznegyven technikai eszközt. A közlemény szerint a szállítás részleteit az érintett települések vezetőivel és a szállításért felelős parancsnokokkal már egyeztették.
Az Európai Bizottság 2012. május 30-i határozata alapján Magyarország 2012. december 25-ig kapott haladékot arra, hogy teljesítse az ivóvíz arzéntartalmára megszabott európai uniós határértékeket. A kormány szeptember 20-i határozata szerint Magyarországon az eddigi, literenkénti húsz mikrogramm helyett szigorúbb, tíz mikrogrammos határértéket kell teljesíteni.
A kormány szeptemberben határozatot hozott arról is, hogy az ivóvízminőség-javító program keretében megvalósuló beruházásokat felgyorsítja, s ez alapján a nemzeti fejlesztési miniszternek és a belügyminiszternek kell felülvizsgálnia a projektek ütemtervét, s feltárnia a gyorsítási lehetőségeket. Az akkori határozat szerint a HM a rendelkezésére álló lajtoskocsikkal gondoskodik az ivóvízellátásról azokon a településeken, ahol ez szükséges, amíg be nem fejeződnek a beruházások.
A szaktárcához az első feladat végrehajtására százötvenmillió, a másodikra kétmilliárd-nyolcszázötvenmillió forintot csoportosítottak át.
Az ügyben megkerestük Csongrád polgármesterét, Kőrösi Tibort, ugyanis kíváncsiak voltunk, hogy a mélyfúrású kutakból származó – nyolc, jelenleg használt kút esetében „uniós szinten is” kiválónak minősíthető – vizet mennyiért vásárolja meg az állam, illetve a honvédség miként települhet egy száz százalékban önkormányzati tulajdonban lévő cég székhelyének területére képviselő-testületi döntés nélkül. A város első számú polgárát azonban körülbelül csak húsz százalékkal bővebben tájékoztatták, mint a város összes többi lakosát, így Kőrösi Tibor szerda kora este a felvetéseink kapcsán alig tudott érdemi információkkal szolgálni. A polgármester csütörtök délutánra bővebb tájékoztatást ígért. Csütörtökön várhatóan Domján László vezérőrnagy, a MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka – például a 11 órakor kezdődő sajtótájékoztatón – bizonyára azt is elárulja, hogy mely, Magyarországon hatályos törvények alapján kerülhetnek a katonái egy köztulajdonban lévő polgári létesítménybe – főként úgy, hogy arról a tulajdonos (Csongrád Város Önkormányzata, s a tulajdonosi jogot a legfelsőbb szinten gyakorló képviselő-testülete) ez ügyben eleddig semmiféle döntést nem hozott.
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.