Áfész-ügy - Bátki Ferenc belehalt
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2011. December 17.
Az igazságérzetét tipró megaláztatásba belehalt Bátki Ferenc, aki hónapok óta küzdött a Csongrád és Vidéke Áfész vagyonának elvitele ellen. A csongrádi üzletember az ügylettel kapcsolatos tényfeltáró összeállításaink legfőbb informátora volt. A Körös-torok Coop Zrt. pénteki közgyűlése előtt a zrt. vezetői azt mondták neki, mutassa be a részvényeit, különben nem vehet részt a döntéshozásban. Mivel a részvénykönyv alapján Bátki Ferencnek semmit sem kellett volna bemutatnia, igencsak feldúlttá vált, hazaindult, az otthonába érve rosszul lett, összeesett, majd elvesztette az eszméletét. A vagyon elvivői már nélküle döntöttek a zrt. vezetőségének teljes átalakításáról, s az ügylet „szentesítéséről”.
November 11-én ünnepelte a hetvenkilencedik születésnapját Bátki Ferenc nyugalmazott kertészmérnök, aki hosszú évtizedeken át folyamatosan részt vett a Csongrád és Vidéke Áfész vezetésében. Az üzletember tavaly ősz óta árgus szemekkel figyelte a szövetkezeti vagyon helyzetének alakulását. Tavaly szeptember óta harcolt azon folyamatok ellen, melyeket az Áfész utódszervezetének számító Köröstorok Coop Zrt. pénteki közgyűlésén „legalizáltak”.
A milliárdos vagyon érthetetlen, indokolatlan eladási szándéka ellen ágáló Bátki Ferencnek sikerült elérnie, hogy az elsődleges 140, majd a másodlagos 147 millió forint helyett a Coop Szeged Zrt. csak 243,9 millió forintért kebelezhette be az utolsó jelentős csongrádi közvagyont. Mint korábban megírtuk, a vele szemben álló csapat csupán egyszer hibázott, amikor is az értékesítési pályázat nyertesével – az elővásárlási jog gyakorlási lehetőségének lezárulta előtt – aláírták az adásvételi szerződést. Később kiderült, hogy az ügylet több sebből is vérzik, így például a szövetkezet igazgatósági ülésén Bátki Ferenc és további két vezetőségi tag hiába kérte Gulyás Sándor elnök-vezérigazgatót, mutassa be a vételár megérkezését bizonyító bankszámlakivonatot. A visszás helyzet miatt döntést hoztak: zárolják azt az elkülönített számlát, amelyre a 243,9 millió forint elvileg határidőre beérkezett. A döntést annak ellenére meghozták, hogy azt sem tudhatták, mi is a pontos számlaszám.
A Csuka Csárdába pénteken 9 órára összehívott közgyűlésen Bátki Ferenc még egyszer, utoljára el kívánta mondani az aggályait. Mivel az üzletember a Köröstorok Coop Zrt. igazgatótanácsának és a szövetkezet elnökségének is tagja volt, s a tulajdonában lévő részvények a részvénykönyvben a nevén szerepeltek, értékpapírok nélkül érkezett az ülésre, ott azonban követelték tőle azok bemutatását. Az igazságérzete és habitusa miatt mindig gyorsan haragra gerjedő Bátki Ferenc meglehetősen idegesen indult haza, de a közgyűlés helyszínére már nem tért vissza, nélküle tartották meg az ülést: leváltották a teljes vezetőséget, s a szegediek, valamint az általuk megbízottak elfoglalták a helyeket a zrt. irányításában.
Úgy tudjuk, az előterjesztéseket megszavazta a korábban az ügyletek ellen tevékenyen küzdő Palásti Zoltán, az ágáló szövetkezeti elnökségi tag, Bosánszki Mihály pedig a távolmaradásával tiltakozott. Csupán ketten nem szavazták meg az előterjesztéseket, amelyek végül is „legalizálták” a teljes ÁFÉSZ-vagyon elvitelét.
Amíg a jelentős ingatlanegyüttesből és piaci részesedésből álló vagyon sorsáról a csárdában döntés született, Bátki Ferenc a Fő utcai Hotel Tisza első szintjén lévő lakásának padozatán eszméletlenül feküdt, majd a szervezete feladta a küzdelmet. A hozzátartozói kora délután találtak rá. A kiérkező mentők sem tudtak már rajta segíteni.
Az 1956-os események kecskeméti vezéregyéniségeként halálra ítélt, majd felmentett forradalmár hetvenkilenc éven át sajátos céltudatossággal és hatalmas erővel minden nehézséget leküzdött, de ezúttal már nem volt elegendő energiája. Életéről és munkásságáról vasárnap közlünk nekrológot.
Az interneten Bátki Ferenc emlékére itt lehet virtuális gyertyát gyújtani.
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.
{fcomments}