Gulyást bepalizták - nyújtják a lenyúlást?
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2011. December 15.
A teljes Áfész-vagyon elvitelének utolsó fejezetéhez érkezne pénteken egy „régi motorosokból” álló csoport, ám kvarchomok keveredett a fogaskerekek közé. A szövetkezet utódszervezetének tekinthető Köröstorok Coop Zrt. pénteki közgyűlésén várhatóan megfosztják az igazgatótanácsi tagságuktól az ágálókat, az összességében milliárdot is megérő szövetkezeti vagyon megszerzése mégsem lesz sétagalopp. Bizonyára csak véletlen, hogy lapunk felelős szerkesztője ma üzentet kapott, miszerint „olyan ügybe nyúlt, ami miatt kicsinálják”. Hálából e „figyelmességért”, immár konkretizáljuk, kik állnak a milliárdos, talán nem teljesen tiszta ügylet mögött.
Akadnak még néhányan, akik harcolnak az utolsó, valóban köztulajdonnak nevezhető csongrádi vagyon elvitele ellen. E kitartó munka egy „díszes társaságnak” – az általuk tervezetthez képest – eddig már százmillió többletforintjába került, ráadásul ezáltal a visszásságok egy része is napvilágra kerülhetett. A fogaskerekek közé keveredett, a legkeményebb acélt is jól nyíró kvarchomok megzavarta a „régi motorosokat”, akik elhibázott lépés(ek)re szánták el magukat.
A kommunista rendszerben szocializálódott „újkapitalisták” jóakarói úgy gondolták, üzennek lapunknak, s az informátorainknak. Az utóbbiak egyikének a figyelmét felhívták, hogy akár „végleg befogják a száját”, lapunk felelős szerkesztőjének pedig kézen-közön valakik tanácsot juttattak el, miszerint „költözzön el Csongrádról, de még az országból is takarodjon, mert olyanba ütötte az orrát, ami nagyon káros lehet az egészségére”. S bár nem tudjuk, kihez kötődik a jó tanács, s mert az új és a régi csongrádi éra tevékenysége idején is megszoktuk az effajta „javallatokat”, hálából – a jogi lehetőségek maximális kihasználásával – egyértelművé tesszük, kiknek köszönhetik a csongrádiak, hogy a helyi Áfész teljes vagyonát egy érdekes üzleti csoport szerezhette meg.
Mint korábban megírtuk, Szegedre avanzsált egykori csongrádi MSZMP-s pártkáderek mesteri módon zongorázták le – a volt Feketevár Áruház megszerzésének mintájára – a Csongrád és Vidéke Áfész teljes vagyonának elvitelét. Az időközben megtartott szövetkezeti igazgatósági ülésen viszont kiderült, hogy a hatalmas ingatlanvagyon és a piaci részesedés megszerezése csak a kezdet volt, ugyanis a legutóbbi ülésen a csongrádi „helytartók” a vételár hollétével sem tudtak/akartak elszámolni. Informátoraink egyikétől tudjuk, az öttagú igazgatósági ülésen egyértelműen kérték, hogy mutassák be, milyen számlaszámon tartják a teljes vagyonért kifizetett 243,9 millió forintot. Annál is inkább követelte ezt az öttagú elnökség három tagja, mert az ülésen hozott határozattal zárolták a teljes vételárat, mondván, az véletlenül se tűnhessen el, amíg az arra jogosult részjegyesek a nekik járó összegeket meg nem kapják. Információink szerint a három „renitens” tag máig nem kapott választ a kérdésére, vagyis kétséges, hol leledzik a közel negyedmilliárd forint.
Mivel a csongrádi szövetkezet, s az utódszervezete, a zrt. első számú vezetője, Gulyás Sándor és J. László ügyvéd együttesen úgy „ütötték nyélbe” az értékesítési pályázat nyertesével, a Coop Szeged Zrt-vel az adásvételi szerződést, hogy elfelejtették betartani az elővásárlási jog érvényesítésére fenntartott időt, a szegediek előjöttek egy új történettel, miszerint a megyeszékhelyre bejegyzett cég rendelkezett B-típusú részjeggyel, hiszen az egykori Feketevár-ügyből Csongrádon jól ismert, jelenleg Szegeden élő üzletember (úgy tudjuk, J. László – a szerk.) ajándékba(!) adott pár részjegyet a Coop Szeged Zrt.-nek. E nagyvonalúságnak köszönhetően a cég tulajdonosi jogokkal is rendelkezett, tehát jogosult volt az elővásárlási jog gyakorlására. Csakhogy, a részvény ajándékozása információink szerint az értékesítési pályázat lejárta után realizálódhatott, hiszen még az igazgatóság tagjai sem tudtak eme „karácsonyozásról”. Ráadásul a szegedi cég – valami oknál fogva – elsődlegesen nem is óhajtott élni az elővásárlási jogával, a vezetőségnek csak azt követően jutott eszébe a tulajdonosi jog gyakorlása, amikor kiderült, hogy P. Zoltán az elővételi szándékát benyújtotta, ám azt nem lehetett teljesíteni, mert a határidő előtti második napon – vélhetően teljesen törvénytelenül – Gulyás Sándor elnök-vezérigazgató a pályázat nyertesének első számú vezetőjével, Kelemen Jánossal (Coop Szeged Zrt.) nyugodt szívvel aláírta a tulajdonváltásról szóló szerződést. Ha viszont kiderült volna, hogy a 243,9 millió forintos vételáron két azonos ajánlattal jelentkezik be elővásárlási joggal rendelkező részjegyes, arról szintén tudnia kellett volna az igazgatóság tagjainak, hiszen a döntést nekik kellett volna meghozniuk – de erről nem tudott a három „renitens” tag, vagyis az igazgatóság véleményére vélhetően ismét „magasról tettek” Gulyásék.
Az ügylet során egyébként Kelemen János teljesen jóhiszeműen járhatott el, vagyis Gulyást bepalizták, így ha valaki esetlegesen majd felel a törvénytelenség(ek)ért, az a csongrádi „üzlettárs” lesz, aki legfeljebb a tevékenyen közreműködő J. L. ügyvéd „cellatársa” lehet. Akik viszont gazdasági ügyek hátterére kiterjedő operatív nyomozás nélkül, feltehetően kiválóan mosolyoghatnak a markukba, J. László és N. László csongrádi egykori elv- és üzlettársak, ők ugyanis semmiféle konkrét, törvénytelenséget felvillantó cselekményben nem vettek részt.
Az ügyletben az talán a leginkább figyelemre méltó, hogy az „újkapitalisták” egy óriási csongrádi vagyont vittek el, mégpedig egy igazán potomnak nevezhető pénzösszegért. A Csongrád és Vidéke Áfész ugyanis tizenhét ingatlannal rendelkezik, melyek információink szerint 14 ezer 141 négyzetméter összterületen helyezkednek el. A telkek (háromezer forint négyzetméterenkénti átlagárral számolva) 42 millió forintot érnek. A felépítmények alapterülete 4 ezer 479 négyzetméter, ezek üzlet- és egyéb helyiségek, s szinte mind frekventált helyen található. Informátorunk szerint az ingatlanvagyon reális összérték – a mai piaci viszonyok között is – eléri az egymilliárd forintot, de bármikor megüti a félmilliárdot. Az új tulajdonos ezen felül megszerezte a piacot is, ami több, mint a saját tulajdonú üzletek forgalma, hiszen kiskunfélegyházi bérelt üzletben is működtetnek egy boltot, aminek szintén jó a forgalma. Továbbá: havonta legalább 700 ezer forintot hoz a bérbe adott csongrádi, városközponti üzletsor, s külön „aranytojást tojó tyúk” az egyik bank által kibérelt Hunyadi téri üzlet, melyet havonta bruttó 480 ezer forintért vettek bérbe, így az folyamatosan termeli a pénzt, noha ma már teljesen üresen áll.
(Természetesen most is állunk az elnök-vezérigazgató, s az üzleti partnerei, valamint akár a jóhiszemű vásárló, s a háttérben közreműködők rendelkezésére is. Amennyiben az üggyel kapcsolatban a nyilatkozatukat lapunk hasábjain felvállalják, azt – akár interjú, akár sajtóközlemény formájában – a törvényes határidőn belül közzétesszük – a szerk.)
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.
{fcomments}