2024. november 25., hétfő.       Köszöntjük névnapjukon Katalin nevű olvasóinkat.  Holnap Virág napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Milliárdos fürdőfejlesztésről álmodoznak

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. Június 26.

Az elmúlt másfél évtizedben már ötmilliárd forintot igénylő fürdőfejlesztési tervet is készíttetett az aktuális csongrádi városvezetés, ez idáig azonban a létesítményt „kelet-ukrajnai” szintűről csak csongrádiasra sikerült (vissza)fejleszteni. Az önmagát túlnyert csongrádi fideszes társaság egyik kapkodva taktikázó tagja, Pap Gabriella legújabb eltökélt célja, hogy az alpolgármesteri regnálása idején a helyi fürdő helyzete is megváltozzon. A város 2010. október 14-e óta tartó Pap-Gyovai korszakában az önkormányzat fura urai már eljuttatták az önkormányzatot a csőd közelébe, ezért a június eleji rendkívüli ülésen döntést kellett hozniuk különféle ingatlanok eladásáról. A csütörtöki soros ülésen viszont már ismét úgy tervezgetnek, mintha mindkét lottóötöst a csongrádi önkormányzat nyerte volna meg: egy jelentős, akár félmilliárd forint önrészt igénylő fürdőfejlesztésbe kívánnak belevágni.

A csődközeli állapotban vergődő csongrádi önkormányzat vezetése az egyik pillanatban az összekuporgatott forintokat a családi ezüst (egyelőre még csak) csorbult darabjainak kiárusításával próbálja kiegészíteni, napokkal később viszont már egy, akár félmilliárd forint önrészt is igénylő fürdőfejlesztésbe kíván belevágni. A megálmodott új fürdő körülbelül olyan összhatást kelt, mintha az egykori csodálatos belvárosi Kemence Csárdában a pincér a tiszai halászlevet, a túrós csuszát és a jófajta csongrádi vörösbort egybeöntve, horpadt vödörben tálalta volna a szépen terített asztalra.

Az előterjesztésben szereplő elgondolások szerint a meglévő fürdőépület felújítását gyógyászati célú bővítéssel végeznék el, s két termálmedencét alakítanának ki. A tanmedence felújítása mellett annak fedését is megoldanák. A meglévő nagymedencét kettébontanák, s vízilabda- és élménymedencét hoznának létre. Ez utóbbihoz kapcsolódóan új csúszdamedencét és csúszdákat is létesítenének. Az utcafronton lévő épület felújítása során kiszolgáló- és kereskedelmi célú helyiségeket alakítanának ki. Mindemellett cél egy új kültéri termálmedence építése, s a meglévő gyermekpancsoló felújítása is.

Az előterjesztésben olvasható még: „A 2012. évi költségvetésben az előkészületi költségek tervezésre kerültek. Az előkészítési költségek nyertes pályázat esetén elszámolhatóak. A támogatás mértéke 50 százalék, a támogatás összege maximálisan 500 millió forint. A pályázat beadási határideje: 2012. augusztus 31.” Vagyis egy különösen sikeres pályázat esetén egymilliárd forint beruházási értékű fürdőfejlesztés valósítható meg, de csak abban az esetben, ha a költségek felét az önkormányzat magára vállalja. Arról nem szól a fáma, hogy a szükséges félmilliárd forintot honnan teremtik elő, amikor az önkormányzat már a közüzemi számlák fizetésére sincs pénz, s hónapokkal ezelőtt az áramszolgáltató az egyik önkormányzati kft. által fenntartott épületekben meg is kezdte a szolgáltatás kikapcsolását, az önkormányzati intézmények összes, lejárt fizetési határidejű közüzemi díjtartozása pedig – egyes információink szerint – meghaladja a harmincmillió forintot.

Az előterjesztésből kifelejtették, hogy már május elsejével felvetettek egy vidéki „tanácsadót” a fürdőt jelenleg még üzemeltető Közmű Szolgáltató Kft. állományába. A hölggyel hat hónapra kötöttek szerződést, s háromszázezer forintos bruttó alapfizetést, valamint egyéb, csongrádi viszonyok szerint busásnak számító egyéb juttatásokat kap. A korábban Szegeden, majd Algyőn ténykedő „szakértőt” egyébként legalább annyira titokban tartották eddig, mint a hasonlóan busás fizetéssel a csongrádiak pénzéből éldegélő kisteleki tanácsadót, vagy éppenséggel a Bajáról importált, titokban igazgatóhelyettessé előléptetett (Gyovai-közeli) hölgyet.

A városban mindeközben ismét elindult a civil együttgondolkodás. Ilyennel korábban már legalább kétszer sikerült meggátolni a fürdő funkcionális tönkretételét. A mostani tiltakozók még időben szeretnék megakadályozni az újbóli ámokfutást. Ez ügyben a nyilvánosság előtt az „első fecske” szerepét Nemeskéri-Orbán István közgazdász vállalta magára, aki ma nyílt levélben fordult a város vezetőihez. A levél teljes szövege az alábbiakban olvasható:

 

Tisztelt polgármester úr! Tisztelt képviselő-testület!

A 2012. évi június 28.-i testületi ülés anyagai között szerepel egy előterjesztés, amely a város vezetőinek „fürdőfejlesztéssel” kapcsolatos elképzeléseit tartalmazza.

Először is szeretném felhívni a figyelmüket, hogy talán kezdjék a fogalmak tisztázásával, és határozzák meg, hogy mit értenek a”fürdő” a „gyógyfürdő” az „élményfürdő” és a „sportuszoda” fogalmak alatt. Azért kérem ezt, mert rendszeresen olyanok nyilatkoznak ez ügyben, és úgy, hogy szerintem nincsenek tisztában e fogalmak tartalmával.

Meghatározandó még a „turizmus” „idegenforgalom” „vonzerő” „városi alapfeladatok” „szolgáltató város” fogalomköre, ezek szintén tisztázásra szorulnának!

Persze amennyiben az a cél, hogy még véletlenül sem nyerjen a város pályázatot, s ne kelljen felhasználni a rendelkezésre amúgy sem álló 5-700 millió forint saját erőt, akkor ez a pályázat tökéletesen megfelel az igényeknek, éppen úgy, mint az előző évtizedekben benyújtott pályázatok. (Azok eredménye és elutasításának oka teljességgel ismert.) Tudjuk, hogy a turisztikai fejlesztési pályázatok megkövetelnek megfelelő nagyságú vendégéjszakákat és egyéb olyan infrastruktúrát, amellyel Csongrád város éppen az ilyen módon beadott pályázatok miatt nem rendelkezik. A pályázati feltételeknek való megfeleléshez csak két számot kell megnézni: a város állandó lakosságát és idegenforgalmi adóbevételét.

Nos, ezen adatok alapján (ha e pályázatban a valóságos számokat szerepeltetik) nyilvánvaló az elutasítás, éppen úgy, mint az előző városvezetés idején.

Azt feltételezni sem merem, hogy az ország gazdasági helyzetében – „kijárásos módon” – a feltételeknek nem megfelelő pályázóknak ítélnek oda több százmillió, vagy akar több milliárd forintot.

Tisztelt polgármester úr!

Ennek a városnak, a város lakóinak nem élményfürdőre, hanem olyan uszodára és olyan pihenőfürdőre van szüksége, ahol nem keverednek a funkciók. Amennyiben gyakrabban látogatnák a létesítményt, tapasztalnák, hogy ezzel a vízfelülettel ilyen módon sem lehet az igényeket kielégíteni, s a pihenni és a sportolni vágyók között folyamatos a súrlódás.

Polgármester úr! A javaslataim:

1./ Első lépésként építsenek egy 33,1/3 x 25 méteres fedett vagy félig fedett/nyitható oldalfalú medencét (becsült költsége 300-500 millió forint). Ezt nem kell feltétlenül a jelenlegi fürdő területén megépíteni, hanem akár a Sághy középiskola melletti terület is alkalmas lenne e célra. E létesítmény elősegíthetné egy jövőbeni oktatási centrum végső kialakítását is, ami hosszú távon a város érdeke lenne. Ebbe célszerű lenne az államot, mint jelenlegi/jövőbeni iskolafenntartót is bevonni.

Célszerű lenne a medencét úgy megépíteni, hogy amennyiben nem rendelkezik a város ehhez elég forrással, egy kár több ütemes fejlesztéssel le lehessen fedni, annak érdekében, hogy az egész évi használat biztosított legyen. Így szolgálhatná az úszás, a vízilabda, a triatlon és a duatlon, a kajak-kenu, s más sportágak igényeit, illetve kiválóan használható lenne a pedagógiai programokban vállat úszásoktatás megvalósítására is.

2./ Második lépésként lenne célszerű végrehajtani egy egészségügyi-, városjóléti-, tisztasági fürdőrekonstrukciót, ahol élményelemekkel is lehetne gazdagítani a kínálatot, de úgy, hogy az a város polgárai számára elérhető, megfizethető legyen. Ellenkező esetben ez a vállalkozás csődbe viheti az azt működtető KFT-t, vagy magát a települési önkormányzatot is.

3./ Arról, hogy a jelenlegi tervek szerint átépítendő fürdő semelyik célt nem szolgálná, szintén szeretném meggyőzni Önöket. A jelenlegi terület ugyanis nem alkalmas arra, hogy az összes funkciónak megfeleljen. A medence szétválasztása azt eredményezné, hogy sem úszni, sem vízilabdázni, sem versenyszerűen más sportágakat űzni nem lehet majd benne. A funkciók keveredése tovább élezné az ellentéteket, és még azt a kevés vendéget is elveszítené a létesítmény, akik most ebben a „balkáni” állapotában igénybe veszik a szolgáltatásait.

Tisztelt polgármester úr!

Kérem, kérdezzenek meg olyanokat, akik jártak már világversenyeken, s láttak már célszerűen megépített uszodákat, fürdőket, élményfürdőket.

Magam felajánlom a városnak e téren szerzett tapasztalataimat, de a tervezési folyamatokba javaslom bevonni Szremkó Krisztinát, Tari Lászlót, Nagymihály Adriennt, s Máté Hunort is!

Tisztelettel:

Nemeskéri-Orbán István

A cikkhez kapcsolódó olvasói fórumot ide kattintva érhetik el.

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.

 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés