Segélyhívó telefon a tanyán élő időseknek
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2012. Május 6.
A külterületen élő idősek biztonságának fokozása érdekében hirdetett mobiltelefon-programot az Országos Polgárőr Szövetség, melybe – egy sikeres pályázat révén – bekapcsolódott a Csongrád és Térsége Polgárőr Egyesület is. A civil szervezet elnökétől, Nagypál Sándortól megtudtuk: az első sikeres pályázatuknak köszönhetően tíz tanyán élő idős személy kapott készüléket, akik azzal nem csak a közismert segélyszámokat, hanem a területileg illetékes tanyagondnokot, vagy akár egy közvetlen hozzátartozójukat is díjtalanul hívhatják.
Az Országos Polgárőr Szövetség és a Magyar Vöröskereszt „Tiszteletet az éveknek, biztonságot az időseknek” címmel hirdetett országos programot, melybe a Csongrád Megyei Polgárőr Szövetség ötven segélyhívó mobiltelefon vásárlásával kapcsolódott be. Az eszközök felhasználására meghirdetett, polgárőr szervezetek részére kiírt megyei pályázaton Ásotthalom, Csongrád, Röszke polgárőrszervezetei tíz-tíz, míg Balástya, Mórahalom, Nagymágocs, Szegvár, és Üllés egyesületei négy-négy készülékhez jutottak.
A telefonokat az említett települések önkormányzatai, illetve azok szociális intézményei segítségével juttatják el a rászorulóknak. A készülékeket elsősorban külterületen élő, idős, magányos emberek kapják meg. Az eszközöket a héten a Csongrád Megyei Önkormányzat Hivatala Csongrád termében adták át. Az ünnepségen Csongrád önkormányzata képviseletében részt vett Gyovai Gáspár alpolgármester, aki a helyi polgárőr egyesület alelnöki tisztségét is betölti. A Csongrádi Szociális Ellátások Intézménye nevében az átadáson az intézmény vezetője, a tanyagondnoki szolgálat vezetője, egy tanyagondnok, valamint két külterületen élő, most segélytelefonhoz jutó idős asszony vett részt.
A Csongrád és Térsége Polgárőr Egyesület elnökétől, Nagypál Sándortól – aki a helyi önkormányzati képviselő-testületnek huszonkét éve tagja, s a tanyás körzetek egyik legjobb ismerője – megtudtuk: a szervezetük néhai ügyvezető elnöke, Kálmán József által kidolgozott, ma már országszerte ismert tanyaprogram egyik fontos része volt a tanyai lakosok és a polgárőrök közötti folyamatos, kölcsönös kapcsolattartás kialakítása. A jelzőrendszeres riasztás e modern, ma már a csongrádi tanyavilágban is mindenhol elérhető változatát a korábban a rendőrség által pályázaton nyert, s a rászorulóknak átadott telefonokhoz hasonlóan kívánják fejleszteni. Így e tíz telefon még mindig csak az első lépések egyikét jelenti. Rövid időn belül újabb pályázatot nyújtanak be a további, még szükséges készülékek kihelyezésére. Nagypál Sándor reményei szerint a többnyire rossz anyagi körülmények és elmaradott infrastrukturális viszonyok között élő tanyai lakosok számára egy ilyen készülék is hatalmas segítséget jelent, valamint jelentős biztonságérzet-növekedést eredményez.
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.
{fcomment}