Szentes bekebelezte Csongrádot?
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD, SZENTES - 2012. Április 21.
Az országgyűlési választókerületi rendszer átszervezése révén 2014-től – Forráskút kivételével – Szentes körzetéhez tartozik a jelenlegi Csongrád megyei 4-es számú országgyűlési választókerület tizenhárom települése, így a megye névadó városa is. A héten eldőlt, hogy a Fidesz „erős embere”, a párthoz még annak liberális időszakában csatlakozott Farkas Sándor lesz az új, hatalmas területű Csongrád megyei 3-as számú választókerület jelöltje. A végső döntést ez ügyben is a Fidesz országos elnöke, Orbán Viktor mondja ki. Információink szerint nem kétséges, hogy a Farkas Sándor családjához érzékeny kapcsolattal, egy „keresztszülői szállal” kötődő miniszterelnök ez alkalommal is kiáll az egyik legrégebbi híve mellett.
A tavaly december 30-án hatályba lépett 2011. évi CCIII. törvény értelmében a Csongrád megyei 4-es számú országgyűlési választókerület 2014-től lényegében megszűnik. A tizennégy települést összefogó, Vincze László „kisgazda identitású fideszes” honatya által képviselt körzetből Forráskút a Csongrád megyei 1-es körzethez kerül, míg a többi települést a Csongrád megyei jelenlegi 5-ös kerülethez, vagyis Szentes és térségéhez sorolják – ez lesz 2014-től az új megyei 3-as számú választókerület.
A Fidesz már egyértelműen készül a következő választásokra. Csongrád és Szentes térségében a hét eseménye a körzet „erős emberének”, vagyis a hatalmas alapterületű, s a Tisza által „kettévágott” választókerület fideszes elnökének hivatalos kijelölése volt. A huszonkét településesre duzzasztott új 3-as számú kerület (Árpádhalom, Baks, Balástya, Csanytelek, Csengele, Csongrád, Derekegyház, Dóc, Eperjes, Fábiánsebestyén, Felgyő, Kistelek, Mindszent, Nagymágocs, Nagytőke, Ópusztaszer, Pusztaszer, Sándorfalva, Szatymaz, Szegvár, Szentes és Tömörkény) „erős embere” a jelenlegi Szentes térségi országgyűlési képviselő, Farkas Sándor lett.
A baráti viszonnyal, valamint egy érzékeny családi szállal, mégpedig – információink szerint – keresztszülői kapcsolattal is Orbán Viktorhoz kötődő Farkas Sándor a rendszerváltás óta a Fidesz egyik legmarkánsabb Csongrád megyei képviselője volt. A honatya már akkor vérbeli fideszesnek számított, amikor a párt liberálisabb hangvétellel politizált, mint az elmúlt évtizedben ultra-liberálissá vedlett, s Csongrád városban már évekkel ezelőtt feloszlott Szabad Demokraták Szövetsége.
A Fábiánsebestyéni Kinizsi Termelőszövetkezet egykori elnökeként az agrárprivatizációban is sikeresen részt vállaló Farkas Sándor egy igen ügyes taktikával lett a „mamutkerület” elnöke, s – egyelőre kimondatlanul – a 2014-es országgyűlési választásokon a Fidesz képviselőjelöltje. A felosztott Csongrád, Kistelek és Sándorfalva térségi kerületből – az elmúlt heti értesüléseink szerint – nem lett volna jelölt, ám végül mégis adtak a látszatra, s felkérték a családja révén Szenteshez is kötődő csongrádi polgármestert, Kőrösi Tibort, hogy vállalja a „szerepet”. A rivalizálás nélküli helyzet látszata ellen (s információink szerint némi egyéni ambíciókkal is felvértezve) szintén jelöltté vált Gémes László szegvári polgármester. Az utolsó pillanatban – a Csongrád térségi választókerületben példa nélküli politikai eredményt felmutató, négy választást megnyerő – Vincze László is beszállt a „küzdelembe”. A honatya szerkesztőségünk érdeklődésére elmondta: „több aktivista egymástól függetlenül is megkereste, s kérte, hogy vállalja a jelöltséget, amit így már nem utasíthatott vissza”. A választáskor azonban hirtelen „letisztult a kép”: a szegvári polgármester visszalépett, majd ezt tette a csongrádi kollégája is. A szavazás során Vincze László Farkas Sándorral szemben alulmaradt.
Az új Csongrád megyei 3-as számú országgyűlési választókerületben – a lakosságszám szerint közel kétharmaddal nagyobbnak számító – Szentes térség a „papírforma” alapján már most gond nélkül győzedelmeskedett, ám Farkas Sándor szerint a jövőre nézve ez nem jelent semmit, hiszen ő a ’90-es évek elején is volt Csongrád és térsége országgyűlési képviselőjelöltje, ráadásul Csongrád megye teljes északi részét különösen jól ismeri, ezért gond nélkül tudja képviselni.
Megkérdeztük Csongrád polgármesterét, Kőrösi Tibort is, hogy ezek után mire számít. A megye névadó városának első polgára érdeklődésünkre csak annyit mondott, hogy „bízik Farkas Sándor 2014-es választási sikerében, s az azt követő, kölcsönösen gyümölcsöző együttműködésben”.
A nyitott kérdés ezek után már csak az, hogy ki lesz a jövőre megalakuló csongrádi járás (melyhez várhatóan négy település – Csanytelek, Csongrád, Felgyő és Tömörkény – tartozik majd) hivatalának első számú vezetője. Úgy tudjuk, erre a jogi végzettségű Pap Gabriella jelenlegi csongrádi társadalmi megbízatású alpolgármester, a Fidesz csongrádi alapszervezetének elnöke lehet a legesélyesebb. A héten történtek alapján viszont az sem biztos, hogy Vincze László 2014. tavaszán teljesen visszavonul a közélettől. Egyelőre még nem lenne összeférhetetlen egy országgyűlési képviselői tisztség egy járási vezetői megbízatással. Ha e pozícióra Vincze László a „befutó”, Kőrösi Tibor és Pap Gabriella között dőlhet el, ki lesz a Fidesz következő csongrádi polgármesterjelöltje. A háttérben Gyovai Gáspár csongrádi főállású alpolgármester mindezt karba tett kézzel nézheti, hiszen a fél családja már önkormányzati szervezeteknél és cégeknél, jól fizető vezető pozíciókban dolgozik, s ő is hazavisz havonta közel nettó félmillió forintot. Ráadásul Gyovai Gáspárnak Bokros sajátos helyzete miatt még a következő választásokon is stabil listás befutó helye lehet, arra viszont kevés az esélye, hogy a Fidesz rá merje bízni egy járási hivatal vezetését. Egy másik – ésszerűbbnek tűnő – lehetséges forgatókönyv szerint Gyovai Gáspárt „engedik beülni egy zsíros állásba”, Kőrösi Tibor lesz a polgármesterjelölt, Vincze László pedig főállású csongrádi alpolgármesterként hasznosíthatja a vezető politikai pozíciókban húsz év alatt szerzett tapasztalatait. Ez utóbbi helyzetben egy második csongrádi alpolgármesteri pozíció fenntartható egy lehetséges koalíciós partner számára. Ez utóbbi esetben Pap Gabriella hatalmas lelki nyugalommal elfoglalhatja a lobbizó pénzemberekkel „körbeudvarolt”, kifizetődő hivatalvezetői pozíciót. A vázolt két lehetséges „forgatókönyvet” természetesen még a pártérdekek teljesen felboríthatják, s akár olyan „káderek” is beülhetnek vezetői pozíciókba, akik közül kettőt például Csongrádon tanácsadóként „parkoltatnak”, ők ketten a csongrádi önkormányzati büdzséből – közvetetten – havonta bő nyolcszázezer forintot visznek haza.
A járási hivatali vezetői pozíció egy esetlegesen elvesztett országgyűlési képviselőválasztás esetén persze nem lesz „aranybánya” a jelenlegi kormánypártok „káderei” számára, hiszen egy új kormány őket három hónap alatt „utcára teheti”. A csongrádi ellenzék szemlélődik. Az MSZP-nek jelenleg Csongrád térségében nincs választókerületi elnöke. Mint Bedő Tamás volt csongrádi polgármestertől, az MSZP helyi alapszervezetének elnökétől megtudtuk, vélhetően pár hónap múlva döntenek az új választókerület jelöltjének a személyéről, melyről természetesen nekik is komoly egyeztetéseket kell majd folytatniuk a Szentes térségi szocialistákkal.
Jelenleg Csongrádon a Jobbik annak ellenére sem rendelkezik önkormányzati képviselővel, hogy egy jelöltjük listán a testületbe jutott, hiszen Gyovai Zsolt az eskütétel után a fideszes többséggel számos témában úgy szavazott együtt, hogy az a helyi jobbikosok körében „kiverte a biztosítékot”, így őt rövid időn belül ki is zárták a pártból. S bár felszólították a lemondásra, a fiatal városatya megtartotta a mandátumát, s jelenleg frakción kívüli jobboldali képviselőként tevékenykedik. A liberalizmus viszont Csongrádon annyira talajt vesztett, hogy az SZDSZ évekkel ezelőtt megszűnt, az LMP pedig meg sem alakult. A Munkáspártot ugyanakkor Csongrádon egy „örök kommunista”, az elvei mellett máig határozottan kiálló Szőrfi Mihály még jelképezi.
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.
{fcomment}