Megmentik a Tari László Múzeumot
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2012. Április 21.
A Tari László Múzeum megtartásáért mindent megtesz a város vezetése! Ezt Kőrösi Tibor polgármester lapunk érdeklődésére azután szögezte le, mikor kiderült, hogy elsődlegesen a települési önkormányzatokhoz kerülnek a helyi múzeumok. A fenntartásra Csongrád vezetése is készülhet, ugyanis máig kétséges: ha a települési önkormányzat a működtetést nem tudja vállalni, az intézmények további léte a megyei jogú városokon – Csongrád múzeuma esetében Szeged önkormányzatán – múlik, avagy adódhat valami más megoldás is. Csongrád Város Önkormányzata a múzeum működtetéséhez pénzügyi forrásokkal jelenleg nem rendelkezik, hiszen a költségvetés februári elfogadásakor erre a feladatra még nem lehetett számítani. Ettől függetlenül az intézmény megtartásáért mindent megtesznek, erre Kőrösi Tibor polgármester – lapunknak nyilatkozva – egyértelmű ígéretet tett.
Az állami tulajdonba és -fenntartásba került múzeumok tagintézményei elsődlegesen a területi elhelyezkedésük szerint illetékes települési önkormányzatok fenntartásába kerülnek. A kormány 1094/2012. (IV.3.) számú határozata azonban nem teremtett egyértelmű helyzetet. (A határozat teljes szövege a Magyar Közlöny 38. számának 7046 oldalán megtalálható, s az innen letölthető PDF-fájl tizedik oldalától kezdődően olvasható.)
A csongrádi Tari László Múzeum az eddig megyei önkormányzati fenntartásban működő megyei múzeumi szervezethez tartozott. A Móra Ferenc Múzeum berkeiben a csongrádi múzeum is jórészt megőrizhette az önállóságát, így például ma is önálló vezető irányítja. Szűcs Judit igazgató nyugdíjba vonulása után az utódlás azonban máig nem rendeződött megnyugtatóan. Az utóbbi három hónapban annyit javult a helyzet, hogy ismét csongrádi szakember irányíthatja az intézményt.
Úgy tudjuk, az igazgatói feladatokat jelenleg megbízással ellátó Újszászi Róbert numizmatikus arról tájékoztatta a polgármestert, hogy jelenleg – éves szinten – a múzeum fenntartása mintegy hétmillió forintba kerül. Az egy főállású és három mellékállású munkatárs bérére és járulékaira, valamint a rezsiköltségek fedezésére az állami normatíva nem elegendő. A múzeum éves szinten idén mintegy négymillió forint önálló bevételt tud elérni, így a működtetéséhez mintegy hárommillió forint fenntartói támogatás alapvetően szükséges.
A múzeum megtartása egyértelmű cél, hiszen egy város rangját alapvetően meghatározza, miként viszonyul a múltjához. Erről Kőrösi Tibor nyilatkozott lapunknak, miután érdeklődtünk, mi lesz a Tari László által alapított – s az utóbbi fél évszázadban sok száz csongrádi közös gyűjtő- és egyéb munkájával folyamatosan fejlesztett – intézmény sorsa. A polgármester biztos abban, hogy a város szűkös költségvetési lehetőségei ellenére is sikerül előteremteni a pénzügyi forrásokat. Kőrösi Tibor szerint nem csak a helytörténeti értékek megőrzését, hanem azok folyamatos bemutatását is biztosítani kell, a helyi kulturális életben ugyanis a múzeum most is fontos szerepet tölt be.
A jelenleg közel hatvanezer tárgyi emléket őrző csongrádi múzeum Iskola utca 2. szám alatti épületének külső felújítását a városközpont rehabilitációs projekt keretében elvégezték, s ez által az önkormányzat a múzeumi funkció megtartására is kötelezettséget vállalt. A múzeum megmentése egyúttal a belvárosi, Gyökér utcai múzeumház további működtetését is garantálja.
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.
{fcomment}