2024. november 25., hétfő.       Köszöntjük névnapjukon Katalin nevű olvasóinkat.  Holnap Virág napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Belvíz kialakul, árvíz továbbra sem várható

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. Február. 21.

Szerdán is folytatódik a havat és a jeget hatékonyan olvasztó idő, éjjel ugyan röpködnek a mínuszok, nappal azonban Csongrádon és környékén még árnyékban is 7-8 C-fokot mérhetünk. A hétvégén kifejezetten tavaszias idő várható, melyet a jövő hét elején újabb gyors lehűlés követ. A Tisza középső és alsó vízgyűjtőjén helyenként komolyabb belvíz is kialakulhat. Árvízzel továbbra sem kell számolni, hiszen a Kárpátokban kitart a fagy. A rekordvízállást eredményező, 2006-os árvizet megelőző áradás egyébként február végén kezdődött, az akkorihoz hasonló folyamatoknak azonban a folyón nincs nyoma, de a tavasz szeszélye ezen bármikor változtathat, s az erős jegesedésnek sem lehet örülni.

A vízügyi statisztikai adatok szerint a Tiszán átlagosan hatévente alakul ki az átlagosnál nagyobb tavaszi árhullám, amelynek biztonságos levezetése akár komolyabb árvíz elleni védekezést is igényelhet. A Tisza felső vízgyűjtőjén a hóban és a jégben felhalmozott vízmennyiség jelenleg nem nevezhető kritikusnak. A 2006-os árvizet megelőzően a mostaninál alig több, 1999-ben és 2000-ben viszont jóval több vizet „jegelt” a természet. A mai adatok szerint az olvadás – a biztonsággal belátható időszakban, vagyis a következő hat-hét napban – biztos, hogy nem indít el árvizet.

A Tisza leggyakrabban az év két időszakában önt ki: március végén vagy április elején (a hóolvadás miatt), illetve nyár elején (az esőzések következtében). A Tisza völgyében 1970-ben volt az egyik legsúlyosabb árvíz, onnantól átlagosan 5-6 évente öntött ki, de 2000. környékén szinte minden évben jelentősen megáradt.

A Dunán átlagosan tízévenként jelentkezik nagyobb árhullám, a legutóbbi 2010-ben vonult le. A 2006-os tiszai árvizet (amely a középső és az alsó szakaszon okozott komoly gondokat) a levonuló dunai árhullám, valamint a hirtelen olvadás miatt kialakult tiszai áradás együttesen okozta. A két árhullám szerencsétlenül ért össze Titelnél, így a Tisza a torkolattól Csongrád fölé, Tiszaalpárig visszaduzzadt, ráadásul a mellékfolyók is rengeteg vizet szállítottak.

Idén is egy hirtelen felmelegedéssel párosuló kitartó, s olvasztó eső okozhatja a legnagyobb problémát. A Tisza vízállása 2006-ban Csongrádnál február derekán igen alacsony volt. A lassú és kitartó áradás 16-án kezdődött, az akkori mínusz 18 centiméteres vízállás után 21-én már plusz 118, 28-án pedig 464 centimétert mutatott a mérce. Az áradás ezt követően lassult, de jelentősebb apadás nem következett be. Az újabb árhullámok újabb és újabb vízszintemelkedést okoztak. A március kitartó „magas vízzel” telt. Az újabb árhullám április 8-án érte utol a korábbit, Csongrádnál ekkor kezdődött el a kritikus áradás, melyről csak 16-án lehetett sejteni, hogy valami nagy bajt is okozhat. Hat nappal később tíz méter felett, Csongrádnál soha nem látott vízszinten, 1034 centiméteres értéken tetőzött a folyó.

Csongrádnál jelenleg mínusz 86 centiméter a vízállás, s ez az érték a hét végéig jelentősen nem változik. A folyó Kisköre és Csongrád, valamint Csongrád és Szeged közötti szakaszán 24-e után számolnak gyengülő állójéggelÁLLÓJÉG: A víztükröt teljes vagy csaknem teljes szélességében borító összefüggő jégtakaró. Képződhet a parti jég fokozatos terjeszkedéséből vagy a zajló jég összefagyásából., ám a várható hirtelen felmelegedés miatt meginduló jégzajlásraJÉGZAJLÁS: A folyóvíz felszínén úszó jégtáblák is felkészültek.


Robbantás Tiszaroffnál

Az esetleges jégdugókJÉGDUGÓ: Folyók vizén feltorlódott jégtáblák, melyek megakadályozzák a jégtáblák továbbhaladását megszüntetése érdekében akár robbantást is alkalmaznak – a módszert 17-én Tiszaroffnál (képünkön) már eredményesen kipróbálták.

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.

{fcomment}

 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés