Tiszavirág-vetélkedővel emlékeztek (fotókkal)
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2012. Február 16.
Tizenkét évvel ezelőtt a Szamos felső vízgyűjtő területén működő, színesfémek kivonásával foglalkozó román-ausztrál bányavállalat ülepítő tavának gátja átszakadt, s nagy mennyiségű cianidos nehézfém szennyeződés került a Szamosba, majd a Tiszába. A Tisza vizében olyan magas volt a cianid koncentrációja, hogy február 9-én a délutáni órákban, amikor a szennyeződés elérte Csongrádot, a parton tartózkodók keserű, maró hatást éreztek a torkukban. A környezetrombolás hatásait a két folyó jórészt „kiheverte”, ám a történtek örök tanulságul szolgálhatnak az utókornak. A szennyezésre minden évben általános iskolások számára szervezett Tiszavirág-vetélkedővel emlékeznek a helyi környezetvédők.
A szakemberek számításai szerint Csongrádon 127,8 tonna cianidos szennyezőanyag vonult le a Tiszán, amely a Dunán keresztül elérte a Fekete-tengert. E szennyezés Európában példa nélküli ökológiai katasztrófának számított, amely nagy károkat okozott a Tisza élővilágában. Százharminc tonna haltetemet szedtek össze a Tisza folyóból, három tonnát Csongrádon emeltek ki a vízből.
Az országgyűlés 2000. június 16-án a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította február elsejét, amely egy nappal előzi meg a Vizes Élőhelyek Világnapját.
A Környezet- és Természetvédők Csongrád Városi Egyesülete - az Ének- Zenei Általános Iskola tantestületével és a Csongrádi Kistérség Természettudományi Szakmai Munkaközösségével karöltve – tizenkét évvel ezelőtt határozta el, hogy minden év február elején környezetvédelmi vetélkedőt szerveznek 3. és 4. évfolyamon tanuló általános iskolások részére. A Tiszavirág-vetélkedőt évről évre az Ének- Zenei Általános Iskolában tartják, amely közben elnyerte az ÖKO-iskola címet is. A vetélkedő a megyében egyedülálló, s országosan is példaértékű.
Az idei, február elsején megrendezett vetélkedőn Csongrád és kistérsége nyolc általános iskolája közül hét nevezett be. Iskolánként négy fős csapatokkal versenyeztek a tanulók.
A vetélkedő a tiszavirágzásról készült videó megtekintésével kezdődött.
A vetélkedő témáit „Az év madara – az egerészölyv”, „Az év fája – a zselnicemeggy”, az erdő élővilága, a Duna-Dráva Nemzeti Park, valamint a környezetvédelmi ismeretek (alsó tagozatos tankönyvek anyaga) témakörök alapján állították össze a szervezők. A feladatokat játékos formában oldották meg a tanulók.
A vetélkedő végén a csapatok tagjai az Ének- Zenei Általános Iskola ökocsoportja által tervezett emléklapot és oklevelet vehették át. Minden tanuló, s a felkészítő pedagógusok jutalmakat (állatokról, természetről szóló könyveket, TermészetBÚVÁR folyóiratot, védett állatokról készült posztereket, környezetbarát tollakat és ceruzákat, természetvédelmi emblémákat, a Duna- Dráva Nemzeti Parkot bemutató színes prospektusokat, jegyzetfüzeteket, kártyanaptárt, madár kalendáriumot, az Ének- Zenei Általános Iskola tanulóinak rajzaiból összeállított falinaptárt) vehettek át Deák Józseftől, a szervező egyesület elnökétől.
A vetélkedőt támogatták: Csongrád Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala, Duna- Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, ICI Interaktív Zrt., Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Talentum Alapítvány, TermészetBÚVÁR Alapítvány, WWFA WWF politikai pártoktól és világnézeti szemléletektől független társadalmi szervezet, amelynek fő célkitűzése az élővilág sokféleségének megőrzése, az erőforrások fenntartható módon történő hasznosítása és a környezetszennyezés csökkentése..
Médiapartnerek: Csongrád TV, Délvilág, CsongradiHirek.hu
Fotók: Környezet- és Természetvédők Csongrád Városi Egyesülete
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.
{fcomment}