Vincze László a halászházak visszaadásáért
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD, BUDAPEST - 2012. Február 13.
Azonnali kérdést tett fel ma délután Vincze László országgyűlési képviselő Fónagy Jánosnak, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkárának. A fideszes honatya arra volt kíváncsi, visszakaphatja-e a csongrádi önkormányzat ingyen azt a nyolc belvárosi halászházat, amelyet a helyi képviselő-testület huszonegy évvel ezelőtt ingyen adott át a megyei önkormányzat tulajdonába. A válaszból kiderült, hogy az államtitkár drukkol a csongrádi tervek valóra váltásához, de megüzente a város vezetésének, hogy a jogszabályoknak megfelelően jelezzék az igényüket, hiszen anélkül az eljárás nem indítható meg.
A nemrég még egy nagy magyar gyűjtőpárt fórumain is gyakran idézett „viktoriánus dakoták” megfigyelése szerint: „Ha meg akarjuk nyerni a lottó főnyereményét, előbb venni kell legalább egy lottószelvényt!”.
S bár e „viktoriánus gondolatnál” sokkal árnyaltabban fogalmazott, nagyjából mégis ezt üzente Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára ma délután a csongrádi városvezetőknek, miután az országgyűlés idei első ülésnapján, az azonnali kérdések órájában Vincze László, a Csongrád megyei 4-es számú választókerület képviselője arról kérdezte, hogy a város önkormányzata miként kaphatja vissza ingyen a megyei önkormányzatnak 1991-ben ajándékba adott nyolc óvárosi halászházat.
Az egyedülálló szépségű, részben lakott népi műemlékegyüttesben egy skanzentszabadtéri néprajzi múzeum (Skansen svéd helynévből); magyar neve: falumúzeum szeretne kialakítani az önkormányzat új vezetése. Jelenleg ehhez a pályázati sikerhez többek között akadályt jelent a nyolc ház tulajdonjogi viszonya. Az ingatlanok rendelkezési joga idén a megyei önkormányzattól a kormányhivatalhoz került. A város Vincze László szerint azért is szeretné mihamarabb visszavenni ezen ingatlanokat, mert a tulajdonos az elmúlt két évtizedben keveset költött a rendben tartásukra, felújításukra.
A képviselői felvetésre válaszoló Fónagy János már az első mondatában reményét fejezte ki, hogy az óvárosi ingatlanok rövidesen visszakerülnek a helyi önkormányzat tulajdonába. Az államtitkár hozzátette: az épületek január elsején a megyei ingatlanfenntartó kezelésébe kerültek. Az átadási-átvételi eljárás a napokban befejeződik. Fónagy János hangsúlyozta: a vagyonkezelésről szóló törvény alapján a települési önkormányzatok ilyen helyzetekben joggal nyújthatják be az igényeiket az ilyesfajta ingatlanok tulajdonjogára, hiszen azokkal a helyi fejlesztési érdekeket szolgálják. Amennyiben az önkormányzat a megyei vagyonkezelőhöz benyújtja az igényét, azt tizenöt napon belül továbbítják a kormányzati döntéshozatalt előkészítő állami szervhez. A kormány ezt követően az ügyben nyilvános határozatot hoz.
Az államtitkár szerint az ügyintézés megindításához most az lenne a legfontosabb, hogy az önkormányzat vezetése nyújtsa be hivatalosan is az igényét, hiszen erre – a ma délelőtti adatok szerint – még nem került sor.
Fotók: Révész Gábor
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.
{fcomment}