Amíg jön a segély, nem megy a munka
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2011. Szeptember 7.
A szervezők jó szándéka, a segélyezettek merev ellenállása, s – utólag – politikai indulatszítás jellemezte azt a fagyűjtési akciót, amely során bebizonyosodott: a „rászorulók” zöme addig nem dolgozik, amíg munka nélkül is kapnak egy szép havi summát. A felkért családoknak több mázsa tűzifáért pár napig kellett volna dolgozniuk – a többségük jót mosolygott az akció hírén.
Elsőként tavaly ősszel szervezte a győrfösi erdőfrissítéshez kapcsolódó tűzifagyűjtési akciót Murányi László önkormányzati képviselő, de akkor a természet közbeszólt: a hullámtéri erdősávot elöntötte a Tisza, s lehetetlenné vált a munkavégzés. A városatya az ötletét idén is meg szerette volna valósítani, ezért tavasszal addig egyeztetett az illetékes erdőgazdaság vezetőjével, amíg az akciót ismét felvállalták. Mint a képviselőtől megtudtuk, közel száz családot választottak ki, részben a helyi polgármesteri hivatal szociálpolitikai irodájának közreműködésével. Azt azonban pontosan nem lehet tudni, végül is hányan kaptak kiértesítést, hiszen a hivatali megkeresések mellett szóban is felkértek családokat. A győrfösi erdőben ugyanis akár kétszáz család számára is bőven jutott volna munka és tűzifa.
A Murányi László által kitalált akció lényege: az erdőfrissítésben munkát vállalók a közreműködésükkel kitermelt fa felét ingyen elvihetik, a másik felét pedig igen kedvező áron, mázsánként mindössze négyszáz forintért megvásárolhatják. Az első olvasásra is különösen kedvezőnek tűnő ajánlat azonban a magyar valóságban enyhén szólva sem mindenkinek kecsegtető, főként nem a segélyezetteknek.
Az első munkálatsorban összesen kilenc (hét csongrádi és két Bokros városrészi) család vett részt. Zömük pár nap alatt hozzájutott a teljes téli igényüknek megfelelő mennyiségű tűzifához. Akik a munkát nem vállalták, többnyire a felkérésre választ sem adtak. Értesüléseink szerint az elzárkózók még a személyes megkeresésére is csak jó esetben adtak nyomdafestéket tűrő magyarázatot. Úgy tudjuk, a legtöbben azt mondták: a családból senki nem bírná végezni az erdei munkát, néhányan pedig egyszerűen közölték, hogy nagyon meleg az idő, s ilyenkor nincs kedvük dolgozni.
A képviselő az erdőirtás utáni területrendezésbe is próbálta bevonni a családokat. Ekkor már ingyen lehetett elvinni az erdőgazdálkodásban igazi értéket nem képviselő, de fűtésre még nagyon jól használható botfát és rőzsét. A második megkeresésre mintegy két tucat olyan család fogadta el a felkérést, melynek tagjai folyamatosan részt is vettek a terület rendezésében.
S bár a második felkérés kétszer eredményesebb volt, mint az első próbálkozás, összességében ekkor is csak tizenöt-húsz százalékos volt az akció hatékonysága. A történtek tanulságáról a legutóbbi csongrádi önkormányzati képviselő-testületi ülésen a városatya ekképpen számolt be: „A szándéka ellenére nagyon nehéz boldogítani bárkit is”.
Megkeresésünkre, miszerint mikorra szervezi a következő hasonló akciót, Murányi László elmondta: belefáradt e próbálkozásokba, hiszen e lehetőség megteremtése rengeteg utánajárást igényelt, s szinte szégyenkeznie kellett az erdőgazdaság vezetője előtt. A remélt nagy létszám egyidejű munkával ellátása helyett ugyanis épp a munkaerő hiányából adódó nehézkes feladatellátás okozott gondot.
A segélyezési ügyekkel évek óta országosan kiemelten foglalkozó Jobbik Magyarországért Mozgalom a héten „rárepült” a témára. A párt csongrádi szervezete a megyei napilapban megjelent pontatlan adatokra hivatkozva ma az alábbi hivatalos közleményt juttatta el a csongrádi önkormányzat jegyzőjéhez:
„Felszólítjuk a város képviselő testületét, hogy a kiértesített 100 családból az a 91, aki az ingyenes fagyűjtésben nem vett részt, és így nincs neki téli tüzelője, ne legyen jogosult semmilyen tüzelőutalványra, ne kaphasson semmilyen tüzelőt, és ne részesüljön semmilyen fűtéstámogatásban. Idén kaptak egy lehetőséget, ám mint láthatjuk, csak nagyon kevesen éltek vele. Sajnos az elmúlt évtizedekben megszokták a dolgozni nem akaró emberek, hogy jön a segély, és ha fáznak, jön a tüzelőutalvány, készpénz és a segélycsomag. Ha esetleg még ez sem elég, akkor a felhalmozott gáz-, villany- és vízfogyasztást fizeti ki helyettük az önkormányzat és az állam.”
A Jobbik felszólította a csongrádi önkormányzati vezetést arra is, hogy „álljanak végre a sarkukra, és csak akkor éljenek a segélyezés lehetőségével, ha a segélyezett is tesz valamit az ügyért, mert már a dolgozó emberekről nem lehet több bőrt lehúzni, sem országos, sem városi szinten”.
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.