A sorsára hagyott borház (fotókkal)
Hírek - Közélet |
CSONGRÁD - 2012. Április 21.
A Szőlő és a Bor Nemzetközi Városa címmel is elismert megyei és borvidéki névadó város még Molnár József polgármestersége idején gazdagodott egy térségi feladatokat is ellátó borházzal. A volt Magyar Király Szálló egyik pincéjében közel húszmillió forintból tíz évvel ezelőtt kialakított létesítmény 2009. őszéig szolgálta a bormarketing ügyét. A városközpont-rehabilitációs projekt részeként felújított épületet 2009. november elsején átvevő generálkivitelező az első komolyabb fagyok idején nem törődött megfelelően a fűtésrendszerrel, így a szétfagyott csövekből jelentős mennyiségű víz folyt a pincébe, melyet tavaly nyáron, hosszas tanakodás után szivattyúztak ki. A létesítmény már akkor inkább hasonlított szenespincére, mintsem borházra. A helyzet azóta is változatlan.
A tíz évvel ezelőtt átadott Csongrádi Borok Háza kilencmillió forint önkormányzati forrásból, valamint a megyei területfejlesztési tanácstól kapott kilencmillió forint céltámogatásból valósult meg. A létesítmény bejárata elsősorban azért maradt az udvar felőli részen, mert remélték, hogy így kihasználhatnak majd egy rendeleti „kiskaput”. Melegkonyhás vendéglátás nélkül ugyanis be kellett tartani a kétszáz méteres védőtávolságra vonatkozó szabályt, vagyis Fő utca felőli bejárat nyitása esetén a bírósági épületben működő belgyógyászati kórházi osztály, valamint a park túlsó oldalán működő általános iskola miatt a borházban nem lehetett volna hivatalosan egyetlen borospalackot sem felbontani. A hivatalos bejáratot emiatt a József Attila utca felől, a házsor mögött jelölték ki, csakhogy időközben a hétvégi és az éjszakai orvosi ügyelet a mentőállomás épületébe került, így a terv dugába dőlt. A borházban bórkóstolót, vagy egyéb olyan rendezvényt, ahol bort fogyasztottak, kizárólag zártkörű rendezvényként lehetett tartani.
A borházat – az épület földszintjének felújítási munkálatai miatt – 2009. október 31-én zárta be az addigi üzemeltető, Pusztai Csaba, aki naponta felügyelte a belső párátlanítást. A borház sajátos viszonyai miatt ugyanis állandóan vizesedtek a falak, ám egy speciális párátlanító berendezéssel folyamatosan el tudták érni, hogy a folyamat ne hatalmasodjon el.
A pincét elárasztó pár ezer liter víz 2009. november végén, csőtörés miatt jutott be, s mintegy harminc centiméteres vízréteggel borította be a teljes padozatot. A vizet hosszas huzavona után, többszöri szakbizottsági bejárást követően, tavaly nyáron szivattyúztatta ki az épületet jelenleg használó Városkép Kft. A félelem, miszerint a szivattyúzás után a talajvíz újból elöntheti a pincét, s végérvényesen tönkre teszi a szigetelést, alaptalannak bizonyult.
A jelenleg a kávézót a borházzal együtt bérlő Szabó Judit egyéni vállalkozó a felújítást a város számára meghitelezte volna, legalábbis tavaly még ez volt a terve, idén azonban ezt a beruházást már nem kockáztatná meg.
A borház berendezési tárgyai közül tavaly ősszel már csak a pult maradványai voltak a helyiségben, a tömörfa-asztalok és –padok, valamint a vitrineket máshol tárolják, egyelőre állítólag még semminek sem „kelt lába”. Az óvatos becslések szerint is legalább hárommillió forint felújítási költséget tetézheti a berendezés rendbe tétele, valamint a szakszerűtlenül elvégzett belső szennyvízrendszer-korszerűsítés rendbe tétele. A szennyvízcsöveket ugyanis a borház mennyezetének átütésével olyan „gondossággal” építették be, mintha csak egy szenespincében, s nem a Csongrádi Borvidék központi településének borházában dolgoztak volna. Az épület felsőbb szintjeinek vécéiből lefolyó szennyvíz miatt szinte folyamatos, hangos csobogás hallatszik. Ráadásul a csövek beépítése miatt az egykor hangulatosnak nevezhető mennyezet elvesztette a varázsát, most legfeljebb drága hangszigetelő megoldások alkalmazásával lehetne az új problémákat megoldani. Emellett egy korszerű légcserélő beépítése, s a falak újbóli burkolása is elodázhatatlanná válik – feltéve, ha a város a „szenespincéből” ismét borházat akar kialakítani.
A borházat április derekán megtekintettük Kőrösi Tibor polgármesterrel, aki azt mondta, hogy ezek az állapotok is tökéletesen mutatják, milyen „körültekintéssel” és „odafigyeléssel” végezték a városközpont-rehabilitációs projekt munkálatait. A város első számú vezetője annyit ígért, utánanéz, hogy egy értékes létesítmény miért juthatott erre a sorsra, továbbá azt sem hagyja szó és intézkedés nélkül, hogy ez ügyben 2009. vége óta miért nem történt érdemi intézkedés, valamint felelősségre vonás.
A borház jelenlegi állapotáról megkérdeztük Molnár József volt polgármestert is. A borház kialakításához ötven százalékos területfejlesztési támogatást intéző, s a borház kialakítását személyes ügyének is tekintő egykori városvezető döbbenetesnek nevezte, hogy hagyták tönkre tenni a jelentős eszmei értéket is képviselő létesítményt. Molnár József szerint a Szőlő és a Bor Nemzetközi Városa ellen merényletet követtek el azok, akik a pusztítást elvégezték, s azok is, akik mindezt hagyták. A volt polgármester abban bízik, hogy nem csak Kőrösi Tibor, hanem a szőlő és a bor ügyét a szívügyének nevező Gyovai Gáspár alpolgármester is mindent megtesz annak érdekében, hogy a csongrádi boroknak ismét a Csongrádi Borok Háza lehessen a megfelelő, átfogó bemutatóhelye.
(A csongrádi szőlőhegy hangulatát állandó szerzőnk, Toldi Zsuzsanna a Szubjektív rovatunkban olvasható írásában idézi meg.)
Az alábbi fényképeket Révész Gábor kollégánk még tavaly október 23-án készítette. A borházban a helyzet azóta szinte csak annyiban változott, hogy a virághagymákkal megrakott ládákat felrakták a szétbontott pult tetejére.
Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.
{fcomment}